To, čo sa deje vo vesmíre, sa deje aj v našom tele. Súhlasíte?

 • Ak vonku fúka studený, suchý vietor, naše telo tiež začne pociťovať chlad, pokožka nám vyschne…
 • Ak počas letného poludnia spaľuje slnko intenzívnymi lúčmi naše okolie, naše telo sa tiež prehreje, sme vyčerpanejší, ako obvykle, rýchlejšie vysycháme…
 • Ak vystavíme svoje telo chladivej, vlhkej a vyživujúcej mesačnej energii, tak okamžite pocítime schladenie tela a ukľudnenie mysle.
 • […]

To je zopár príkladov z mnohých. Vesmír a príroda sa neustále menia a s nimi sa mení aj náš organizmus. Nič nie je statické a preto to, čo nám prinesie zdravie ráno, nás môže večer infikovať chorobou. To, čo nám dodá v zime silu, nás v lete môže úplne vyčerpať.

Ak by sme žili prirodzene, v prírode, boli by sme na tieto zmeny viac citlivejší a vedeli na ne optimálne reagovať. Zároveň, príroda sama produkuje v daný čas, na danom mieste tie navhodnejšie plodiny pre dané podmienky.

Preto namiesto toho, aby sme sa škatuľkovali či už do rôznych main-streamových konceptov stravovania, životného štýlu, či dokonca do doshických konceptov ayurvedy (vata, pitta, kapha), mali by sme sa radšej snažiť porozumieť životu z vyššej perspektívy.

Pre amatéra, ktorý nerozumie týmto zmenám a tomu, ako ho ovplyvňujú, je nesmierne obtiažné na ne adekvátne reagovať. Preto snažiť sa len o porozumenie našej individuálnej konštitúcie, zaškatuľkovať sa do tohto konceptu a aplikovať len to, čo je pre nás (vo všeobecnosti) dobré (pretože to povedala akási tabuľka), môže byť v praxi pre väčšinu z nás veľmi mätúce.

Našťastie však existujú 3 univerzálne tipy, ktoré platia pre každého, za každých okolnosti. Tieto tipy vám pomôžu si zachovať neustále rovnováhu a tvoria drvivú väčšinu vášho úspechu, pokiaľ ide o dosiahnutie optimálneho zdravia.

Áyurveda je veda. Ten, kto do hĺbky študoval konvenčnú medicínu a zároveň ayurvedu, jasné vidí, že konvenčná medicína je len takým slabým odvarom skutočného poznania. Ayurveda tomu vraví avidya – nevedomosť. Nanešťastie v dnešnej dobe sa aj z ayurvedy stáva avidya, a tí, čo ju kážu, tak všetko zbytočne komplikujú. Majú možno hlboké, teoretické poznanie, ale chýba im esencia, nadhľad.

Nenechajte sa preto zmiasť podrobnosťami, hlavne ak nevidíte do hĺbky ayurvedskej metafyziky. Račej sa sústreďte na to, čo je ZÁKLAD. Ak ho budete dodržiavať, nič viac riešiť nemusíte.

Tu sú 3 UNIVERZÁLNE TIPY, ktoré prosím vás dodržiavajte vždy a za každých okolností. Je to nesmierne jednoduché, praktické a môže to aplikovať do svojho života naozaj každý.

 1. Strava.

  Samozrejme. Kto by to bol povedal. Ste to, čo jete. 

Nebudem sa tu ale zaoberať konkretnými potravinami. Pretože to je komplikované. To čo je liekom pre jedného, môže byť jedom pre druhého. To čo je pre nás liekom ráno, môže byť jedom večer. Existuje však princíp stravovania, ktorí platí pre každého, vždy a všade. Tu je:

  JEDZE LEN VTEDY, KEĎ STE HLADNÍ.

  Ak ste hladní, vaše trávenie dokáže dobre tráviť. Ak nie ste hladní, trávenie nefunguje. Ak trávenie nefunguje, aj ten najväčší liek bude pre vás jedom. Naopak, ak trávenie funguje excelentne, dokáže sa vysporiadať aj s jedom. Takže priatelia, jedze len vtedy, keď ste hladní.

 2. Spánok.

  O čom sme sa to bavili na začiatku? Že naše telo ide v súlade s prírodou a vesmírom? Prečo potom nespíme vtedy, keď by sme mali spať? A prečo je vlastne ideálne chodiť spať okolo 22. h?

  Zhruba o 22. h začína v našom tele produkcia omladzujúcich hormónov, dopamínu, endorfínov a pod., ktorých účinkom sa nevyrovná žiadna bylina, ani liek. Dávajú nám silu, zdravie, mladosť a radosť zo života. Ich produkcia dosahuje vrchol medzi 23. a 24. h a preto, ak v tento čas nespíme, vytváramé si dlhodobý deficit týchto elixírov.

  V dôsledku toho sme viac nešťastní v živote, nemáme žiariacu vitalitu, naše telo stráca schopnosť samoliečby a celkovo nám chýba spokojnosť zo života.

  Ale miesto mojich lacných slov mám pre vás niečo lepšie, aby ste tomu porozumeli v praxi:

  3 dňovú výzva! TAKŽE: Najbližšie 3 dni po vás chcem, aby ste chodili spať o 22., najneskôr o 22.30 a vstávali čo najskôr (toto je snáď ešte dôležitejšie!). Ak zvládnete, kľudne o 3. alebo 4. To je v skutočnosti najlepšia doba na vstávanie. Najneskôr však vstaňte o 5. Dajte tomu šancu aspoň 3 dni. Ak to zvládnete, garantuje vám, budete v tom chcieť pokračovať.

 3. Pohyb.

  Nevyhnutná súčasť života, tak ako jedenie. Športovať MUSÍTE každý deň! Inak bude vaše telo slabnúť stále viac a viac.

  Niektorí sa vyhovárajú, že dlho pracujú a už sa im nezvýši energia na šport. V skutočnosti však nemajú energiu práve preto, lebo necvičia.

  Cvičenie totižto podporuje trávenie jedla. Vďaka cvičeniu dokážeme z menšieho množstva jedla, získať viac energie. Bez cvičenia potrebujeme jesť omnoho viac a energia získana zo stravy je veľmi zanedbateľná.

  Cvičenie je tiež dôležité pre budovanie hlbších tkanív v našom tele (postupne svalov, z ktorých vzniká tukové tkanivo, z neho kostné tkanivo, z kostného mozgové a z mozgového reprodukčné a z neho vo finále jemnohmotná esencia OJAS, ktorá je nektárom mladosti a sily)

.

  Ak nebudete cvičiť, jedlo bude stagnovať prevažne v tráviacom trakne, maximálne tak v lymfe a krvi. Živiny sa však nedostanú do hlbších tkanív a nebudu posilňovať skutočnú esenciu vášho tela. Preto tieto tkanivá budú omnoho rýchlejšie stárnuť a slábnuť.

  Nie je potrebné civičiť extrémne. Naopak, to je tiež nežiadúce. Všetko, čo potrebujete, je 20 minút denne, do polovice svojej kapacity. Ale DENNE. Efektom cvičenia by mala byť sviežejšia myseľ, aktitovanie tela a energie. Tiež by ste mali pozorovať zrýchlený tlkot srdca a krvný obech, dýchanie a mierné potenie. Ak pociťujete tieto efekty, cvičíte správne. Ak máte po cvičení viac energie, ako pred, odviedli ste úžasnú prácu.

A to je všetko priatelia. Zaraďte tieto 3 princípy do vášho životného štýlu DNES a o 3 DNI mi napíšte, ako vám to pomohlo (mark@vedaozivote.sk). Garantujem vám, že vaše zdravie sa rapídne zlepší už za TÝCHTO PÁR DNÍ.

Vlastne ešte posledná vec. Ak by ste chceli bližšie spoznať, čo je vhodné pre vaše individuálne potreby, aby ste to mohli skombinovať s tým, čo je univerzálne, spravte si tento podrobný, interaktívnu analýzu, ktorú som dal dohromady.

Obsahuje 60 otázok, ktoré pomôžu definovať vašu psycho-fyziologickú konštitúciu, ale hlavne, získate tiež vyhodnotenie s radami a tipmi namieru pre vás.

Interaktívnu genetickú analýzu pre lepšie pochopenie vášho tela nájdete tu:

INTERAKTÍVNY TEST PRE URČENIE GENETICKEJ KONŠTITÚCIE

ANALÝZA, vďaka ktorej spoznáte svoje silné a slabé stránky.

ZÍSKAŤ TEST ZDARMA


Leave a Reply

Your email address will not be published.