Keď som začal asi pred 10 rokmi meniť svoj životný štýl, veľmi rýchlo som si uvedomil, že kvalitná strava bude hrať veľmi dôležitú rolu. Avšak ani som len netušil, že pri objavovaní toho, čo skutočne vrámci stravovania stopercentne funguje, budem musieť v praxi preskúmať milióny alternatív a zaberie mi to takmer dekádu môjho života.

Žiaľ bolo to tak a som si istý, že tiež máte podobný problém. V svete, v ktorom žijeme sme stratili prirodzenú inteligenciu a teda prišli sme o schopnosť voliť si to, čo je pre nás prirodzene vhodné. Namiesto toho musíme študovať rôzne knihy a špekulatívne hypotézy od “odborníkov”, výskumníkov a doktorov, ktorí by nám túto správnu cestu mali ukázať.

Tieto teórie však pochádzajú od ľudí, z ktorých väčšina sa len snažia študovať problém, o ktorom zo širšej perseptívy nič nevedia a to, čo objavia, chcú aplikovať na človeka, ktorého vôbec nepoznajú. Čím skôr sa na ne vykašlete, tým lepšie pre vás.

Ale tým sa tu zaoberať nebudeme. Tento krátky článok je maximálne praktickým nástrojom pre ľudí, ktorí majú aspoň štipku inteligencie a logiky, sú pripravení zaradiť veci do praxe a overiť si na vlastnej koži esenciu toho, čo som sa za 10 rokov skákania od jedného extrému k druhému naučil.

V tomto článku budem s vami zdieľať úplnú esenciu stravovania a garantujem vám, že vrámci tejto témy nenájdete NIKDE nič dôležitejšie, čo by malo väčší potenciál prebudovať základ vášho života – stravovacie návyky (telo a myseľ živej bytosti pozostávajú z jedla, ak premeníte svoju stravu, premeníte svoj život od základov).

Takže už to nebudem naťahovať a poďme sa pustiť do 5 praktických tajomstiev, ktorými sa ľudia riadili milióny rokov a na ktorých používanie v praxi, sme my v dnešnej dobe akosi stratili prirodzenú inteligenciu.

Tu sú:

TAJOMSTVO 1

Nie ste to, čo jete!

“Ste to, čo jete” je obrovským mýtom moderného “priemyslu so zdravým”. Prečo? Jedlo alebo tie “zázračné” výživové doplnky nestačí len zjesť, aby sme z nich mali úžitok (väčšina ľudí má takýto koncept: rýchlo namixovať nejaké “zdravé” smoothie a nasilu ho “exnúť” po ceste do auta). Čo to ale znamená? Znamená to, že v skutočnosti sme to, čo strávime. Zdroj energie je síce nesmierne dôležitý, ale v konečnom dôsledku bude vždy kľúčovým faktorom to, ako efektívne dokážeme (a či vôbec) tento zdroj energie spracovať, využiť a vylúčiť. Preto sa nesústreďte len na to, ČO jete, ale začníte vnímať aj to, AKO to jete.

TROCHA INTROSPEKTÍVY:

Ste hladný pred jedlom? Máte silný apetít? Ste v kľude pri jedení? Ako na vás vplýva prostredie? Mate správnu náladu alebo ste rozrušený? Chutí vám jedlo?

To všetko sú nesmierne dôležité otázky, na ktoré ak si odpoviete, tak dokážete bližšie určiť to, či je pre vás vaše jedlo liekom alebo jedom.

✓ PRAKTICKÝ KROK:

Prestante sa riadiť tými nezmyslami, čo moderná spoločnosť generuje. Miesto toho študujte a učte sa to, ako skutočne funguje vaše telo… a hlavne, naučte sa to vnímať a kontrolovať. Vtedy sa stanete skutočnými odborníkmi a budete presne vedieť, čo je pre váš život priaznivé a čo je nepriaznivé.

TAJOMSTVO 2

Nech je hlad vašim sluhom č. 1.

Vedieť pracovať s hladom a budovať si ho, je esenciou stravovania. Paradoxne, väčšina ľudí majú tak narušené trávenie, že nevedia vôbec rozlíšiť, čo vlastne hlad je. Boja sa ho a preto mu nedávajú žiaden priestor. Hlad je však v skutočnosti jedným z najväčších lekárov, avšak musíte zmeniť svoj pohľad naň a vedieť s ním pracovať, správne ho kŕmiť a ukľudňovať.

Hlad prínáša zo sebou obrovské množstvo benefitov. Je to apetít a chuť nielen do jedla, ale aj do života. Hlad je náš tráviaci oheň. A oheň (akýkoľvek) má na starosti transformáciu – tzn. premenu jednej formy energie, na inú. V prípade jedla je to premena nehomogennej substancie (jedu) na homogennú (liek). A ak je oheň dostatočne silný, zvláda túto transformáciu bez problémov. Predstavte si svoje trávenie ako ohnisko. Ak udržiavate oheň silný, môžete doň prihadzovať tie najhrubšie a najťažšie polená, vďaka čomu vám bude ohnisko generovať obrovskú energiu. No čo sa stane, ak je oheň slabý? Koncentrovaná forma energie ho uhasí, ohnisko bude dymyť a generovať toxíny.

TROCHA INTROSPEKTÍVY:

Citíte v čase jedla skutočný hlad a apetít (taký, pri ktorom vám nesmierne chutí čokoľvek jednoduché)? Nechávate jedlu dostatok času na trávenie (5-6 hodín)? Alebo medzi jedlami konzumujete aj niečo “malé”? Ste po jedle maximálne spokojný? Alebo jedlo netrávite na mentálnej úrovni a stále prichádza chuť na niečo?

✓ PRAKTICKÝ KROK:

Jedzte len keď ste hladný a máte skutočný apetít. Medzi jedlami si dávajte dostatočnú prestávku na poriadne pretrávenie (5-6 hodín). Naučte sa rozpoznávať skutočný hlad, od falošného. Ak máte skutočný hlad, bude vám chutiť takmer akékoľvek jedlo (napr. ryža s ghí, ovocie, čístá voda) a navyše takéto potraviny vás začnú prirodzene priťahovať.

TAJOMSTVO 3

Pite keď ste smädný.

Nesmierne obrovským problémom, ktorý oslabuje naše trávenie je pitie obrovského kvanta tekutín. Dnes je takmer každý človek infikovaný teóriou o tom, že je potrebné piť veľa vody k tomu, aby ostal hydratovaný. Že je to pre telo zdravé. Dokonca aj lekári to potvrdzujú… a hlavne vám to tlačí priemysel s nápojmi do hlavy.

Skutočnosť je však taká, že inteligentný človek presne vie, kedy má piť a koľko. Na to má predsa smäd! Prirodzená potreba. Keď som hladný, najem sa. Keď som smädný, napijem sa. Keď sa potrebujem vymočiť, vymočím sa. Vážne, už ani takúto štipku inteligencie v dnešnej dobe nemáme?

Voda sa musí stráviť, tak ako aj jedlo. V skutočnosti, väčšina ľudí má nesmierne narušené trávenie vody, čo spôsobuje, že sú neustále smädný. Nedokážu tie kvantá vody využiť a čím viac pijú, tým viac je tento kruh začarovaný.

✓ PRAKTICKÝ KROK:

Posilnite trávenie vody. Tak ako pri jedle sa učíte pracovať s hladom, tak sa naučte pracovať so smädom. A keď príde skutočný smäd, prirodzená potreba, pomaly a v kľude sa napite. Koľko potrebujete. Poprehadzujte vodu v ústach, prehltnite. Garantujem vám, že k vyživeniu vám bude stačiť pár dúškov. Hlavne, ak to bude voda s trochou limetky, prírodného cukru a štipkou kamennej soli… maximálne hydratujúce.

Pár pohárov vody denne je úplne dostačujúce množstvo (treba však brať aj faktory, ako fyzická aktivita, počasie, podnebie, ročné obdobie; túto komplikáciu však zjednoduší vaša senzitivita a vnímanie smädu, pretože ten je vašou vnútornou inteligenciou, ktorá berie do úvahy všetky faktory).

TAJOMSTVO 4

Hlavne pravidelne.

Hovorí sa tomu cirkadiánny rytmus. Je to prirodzený rytmus prírody, ale tiež vášho tela. Rytmus, podľa ktorého sa všetko riadi. Takže pravidelnosť v živote a v tomto prípade hlavne v jedení je nesmierne dôležitým faktorom. Ak budete jesť pravidelne, 2 alebo 3x denne, váš úžitok zo stravy bude niekoľkokrát vyšší.

Pravidelné jedenie má za následok, že vaše trávenie pravidelne, každý deň v rovnaký čas očakáva jedlo. Práve vtedy budete automaticky cítiť hlad a apetít. Ak chcete vedieť ovládať svoj hlad, musíte dodržiavať tento krok. Akonáhle ste hladný každý deň v rovnakú dobu a navyše, v túto dobu je čas jedenia, tak aký problém vám môže robiť hlad? Žiaden. Práve naopak. S ním vám bude jedlo nespočetnekrát viac chutiť a hlavne, nespočetnekrát viac vás vyživí.

✓ PRAKTICKÝ KROK:

Začnite jesť len 2-krát (ráno a podvečer) alebo 3-krát (trocha ráno, výživný obed a trocha podvečer) denne. Nejedzte NIČ medzi jedlami. Viac vám k tomu nepoviem. Urobte to!

TAJOMSTVO 5

Posilnite trávenie na mentálnej úrovni.

Áno, aj na úrovni našej mysle nám trávi. Poviem vám príklad. Nechutí vám jedlo? Nestrávi sa na mentálnej úrovni (a keďže telo a myseľ sú prepojené, ani na fyzickej) a bude v tele zdrojom toxínov. Mentálne trávenie je teda nesmierne dôležité. A čo to teda znamená? Znamená to udržiavať svoju myseľ v kvalite dobra.

Ayurveda popisuje 3 kvality hmotnej prírody: sattva (kvalita dobra), rajas (kvalita vášne), tamas (kvalita nevedomosti). Sattva je prirodzenou kvalitou našej mysle, rajas a tamas sú jej narušením. Sattva nám prináša radosť a uspokojenie, rajas zasa bolesť a utrpenie a tamas chaos a absolútnu zmätenosť. A ako sa udržať najjednoduhšie v sattve? Správnym životným štýlom a hlavne správnou stravou. Stravou v kvalite dobra.

“Potrava, ktorá je milá ľuďom v kvalite dobra predlžuje život, očisťuje existenciu a dodáva silu, zdravie, šťastie a uspokojenie. Taká potrava je výživná, chutná, šťavnatá, tučná a teší srdce.” ~ Bhagavad-Gita

“Potrava, ktorá je priveľmi horká, príliš kyslá, slaná, ostrá, suchá, pálčivá a horúca, je milá ľuďom v kvalite vášne. Taká potrava spôsobuje bolesť, utrpenie a chorobu.” ~ Bhagavad-Gita

“Zbytky jedla druhých, potrava pripravená viac ako tri hodiny pred požitím, potrava bez chuti, zatuchnutá, v rozklade a nečistá je milá ľuďom v kvalite nevedomosti.” ~ Bhagavat-Gita

✓ PRAKTICKÝ KROK:

Jedzte posilňujúce a výživné jedlá, ktoré zároveň ukľudňujú telo a myseľ. Pripravujte si jedlá z potravín ako ryža, mungo, zelenina (varená), ovocie, múka, mlieko, maslo, ghí, prírodný cukor, čerstvá voda… To sú tie najsattvickejšie a najviac omladzujúce potraviny. Skúste… stačí pár dní a uvidíte ten rozdiel.

ČO JE MAPA DOKONALÉHO TRÁVENIA?

V tomto článku som zhrnúl tie najdôležitejšie tajomstvá, ako jesť namieru a prebudovať svoj život od základov už za týždeň.

Garantujem vám, že za jeden týždeň aplikácie týchto tajomstiev do praxe, pocítite také zmeny, aké vám ešte nič neprinieslo.

Pri piatich tajomstvách však nekončíme. Tie sú len stručným zhrnutím celkovej mapy dokonalého trávenia. Mapa dokonalého trávenia je praktický systém, ktorý som dal dohromady a ktorý je postavený na 5 zákonoch trávenia. Bez poznania týchto zákonov nebudete vedieť nikdy rozoznať, čo je vrámci jedla, stravovania a trávenia skutočné dôležité v praxi.

Preto si stiahnite myšlienkovú Mapu dokonalého trávenia v PDF a pozrite sa z vtačej perspektívny na to, ako je naše trávenie so všetkým poprepájané a ako ho skutočne naštartovať naplno prirodzeným, život skvalitňujúcim spôsobom.

Mapu si môžete stiahnúť na tomto odkaze >>

MAPA DOKONALÉHO TRÁVENIA

MYŠLIENKOVÁ MAPA v PDF, ktorá vám ukáže 5 zákonov, ako zrýchliť vaše trávenie, pocítiť príval novej energie a prebudovať vaše telo od základov!

STIAHNUŤ ZDARMA


Leave a Reply

Your email address will not be published.