Zanesené hrubé črevo


Denne prechádza hrubým črevom množstvo odpadu, ktorý má byť z tela vylúčený. Problém spočíva v tom, že väčšina ľudí má problém s vylúčovaním odpadu a do tela prijímajú viac jedla, než stíhajú vylučovať. Nevylúčené jedlo sa hromadí v hrubom čreve, kde zostáva hniť.

Z týchto stagnujúcich toxínov sa vytvára slizovitá, veľmi lepkavá hmota, ktorá zalepí steny čreva. Preto je možné, že kúsok mäsa, ktorý ste zjedli pred niekoľkými rokmi, je ešte stále vo vašom čreve v podobe odporného čierneho slizu.

Slabé, podráždené a preťažené hrubé črevo je živnou pôdou pre baktérie, ktoré tu konajú svoju prácu. Ich prácou je rozkladať potenciálne nebezpečný odpadový materiál. Ako vedľajší produkt ich aktivít, ktoré nám zachraňujú život je, že mikróby produkujú jedovaté látky.

Niektoré z týchto toxínov vyprodukovaných baktériami vstúpia do krvi, ktorá ich roznáša po celom tele, hlavne do hlavy (keďže naše hrubé črevo je úzko prepojené s našim mozgom). Môžeme teda povedať, a teraz sa ospravedlňujem za použitý výraz, že väčšina ľudí má v hlave doslova nasr*né.

Ďalším problémom je, že tieto toxíny putujú do pečene. Permanentne vystavovanie pečeňových buniek týmto toxínom poškodzuje ich výkon a znižuje sekréciu žlče, čo vedie k ďalšiemu narušeniu tráviacich a detoxikačných funkcií organizmu.

Keď konzumujeme vysoko spracované potraviny, ktoré boli zbavené všetkých živín a prírodnej vlákniny, hrubé črevo má problém pohybovať s potravinovou masou, resp. chymusom. Spracované potraviny spôsobujú, že chymus/trávenina má tendenciu byť suchá, tvrdá alebo viskózna, ktorá len veľmi ťažko prechádza cez črevný trakt.

Svaly pozdĺž hrubého čreva dokážu veľmi jednoducho hýbať vláknitým, objemným chymusom, ale majú veľké problémy, pokiaľ ide o tráveninu, ktorá je bez vlákniny, mazľavá, lepkavá a suchá. Ak je chymus príliš dlho usadený v čreve, stáva sa tvrdším a suchším. To, že sa trávenina zmení na tvrdú a suchú stolicu, čo následne spôsobuje zápchu, (ktorou trpia minióny ľudí po celom svete), nie je jediným problémom. Po tom, čo sa tieto tráveniny/výkaly začnú lepiť na steny hrubého čreva, začne sa diať niekoľko vecí, vrátane:

  • Trávenina začne fermentovať (kvasiť), hniť a tvrdnúť, čím sa stáva živnou pôdou pre parazity a patogény (pôvodcov chorôb) a skladiskom pre toxické chemické látky, ktoré môžu spôsobovať žnečistenie krvi a lymfy, čiže otravu tela.
  • Vznik bariéry na stenách čreva, ktorá zabraňuje hrubému črevu vstrebávať živiny z chymusu.
  • Obmedzenie pohybu stien hrubého čreva spôsobuje, že nie je schopné rytmických kontrakcií, ktoré urýchľujú posun tráveniny pozdĺž čreva.

Tu je niekoľko príznakov, ktoré sa prejavujú v dôsledku dysfunkcie hrubého čreva:
– bolesti chrbta (najmä dolnej časti)
– bolesti krku a ramien
– kožné problémy
– problémy so sústredením
– únava
– ľahostajnosť
– prechladnutie a chrípka
– zápcha alebo hnačka
– zažívacie problémy
– nadúvanie
– plynatosť
– Cronhová choroba
– ulcerózna kolitída
– kolitída/syndróm dráždivého čreva
– divertikulitída/divertikulóza
– syndróm deravého čreva
– bolesť v dolnej časti žalúdka (najmä ľavá strana)

Hrubé črevo absorbuje minerály a vodu. Keď je membrána hrubého čreva pokrytá vrstvou hlienu, nemôže vstrebávať a absorbovať minerály (tak ako aj niektoré vitamíny). Pokiaľ k tomu dôjde, ochorenia z nedostatku vznikajú bez ohľadu na to, koľko doplnkov užívate. Väčšina ochorení je v skutočnosti porucha z nedostatku (v drvivej väčšine prípadov nie z nedostatku prijímu, ale z nedostatočnej schopnosti tela využívať prijatú energiu).

Udržiavanie čistého hrubého čreva je veľmi účinná preventívna metóda k ochrane organizmu pred toxínmi vytvorenými v hrubom čreve. 

Očista hrubého čreva

Najefektívnejší spôsob očisty hrubého čreva je s pomocou vody. Voda je najlepším rozpúšťadlom v prírode. Nič nedokáže tak efektívne odstrániť dlhoročné usadeniny.

Čistenie hrubého čreva sa dá porovnávať s čistením hrnca s pripáleným jedlom. Hrniec úplne nevyčistíte drhnutím s hubkou na riad, tak ako črevo úplne nevyčistíte konzumáciou vlákniny, ktorá je ako kefka na črevá. V prípade, že sa vám na dne hrnca niečo pripáli, tak logicky, do hrnca nalejete vodu a necháte ju urobiť svoju prácu. Podobne je to aj s vaším tračníkom. Žiadna vláknina alebo iné orálne požívateľné doplnky na detoxikáciu hrubého čreva neodstránia dlhoročné usadeniny. Vašou jedinou voľbou je tá najvzácnejšia tekutina na Zemi – voda.

Existuje dve hlavné metódy, ktoré môžete použiť na vyčistenie tračníka:

1. Colonhydroterapia. Ide o oniečo extrémnejšiu terapiu, ktorá môže krátkodobo narúšiť rovnováhu vášho organizmu, ale v prípade urgentnej potreby je to veľmi rýchle riešenie. Tento črevný výplach, alebo inými slovami colonhydroterapiu robí vyškolený, skúsený odborník, ktorý má k dispozícii potrebné vybavenie.

Počas 30-50 minút, je možné dodať do hrubého čreva cez konečník dokopy 80-120 litrov vody, ale len pol až jeden liter naraz. Výplach odstráni obrovské množstvá stagnujúceho odpadu, ktorý sa tam mohol za dekády nahromadiť. V spojení s jemnou masážou brucha sú staré ložiská mukoidnej stolice uvoľnené, oddelené od stien hrubého čreva a následne odstránené vodou.

Výplachy majú “odľahčovací” účinok. Po ich absolvovaní okamžite pocítite ľahkosť, čistotu a zvýšenú jasnosť mysle. Avšak počas samotnej procedúry môžete pociťovať veľmi mierne nevoľnosti, spôsobené uvoľnením ložísk toxického odpadu, ktoré sa dajú do pohybu smerom k rekte (rektum = z lat. anat. konečník).

Colonhydroterapia je bezpečná a hygienická terapia na čistenie hrubého čreva. Gumová hadica nesie vodu do hrubého čreva a odpad von z neho. Uvoľnený odpad je možno na vlastné oči vidieť plávať cez priehľadné rúrky, kde uvidíte typ a množstvo odpadu.

Na prvý pohľad sa môže zdať táto procedúra extrémna, ale opak je pravdou. Stačí prekonať svoje predsudky z toho, že vám budú niečo strkať do konečníka. Následne pochopíte, že je to absolútne bezbolestné. Po pocite, ktorý nastane po ukončení procedúry, si uvedomíte, že ten úžasný pocit čistoty tela a mysle stál za to.

Akonáhle absolvujete dva, tri alebo viacero colonix a vaše črevo bude dokonalé vyčistené, diéta, cvičenie a iné zdravotné programy budú pravdepodobne mnohonásobne účinnejšie. Odhaduje sa, že 80% všetkých imunitných tkanív sa nachádza v črevách. Preto čistenie hrubého čreva od imunitu potláčajúceho toxického odpadu a odstránenie žlčových kameňov z pečene môžu byť hlavným nástrojom pri liečbe rakoviny, srdcových chorôb, AIDS alebo iných závažných ochorení.

2. Klystír/irigátor. Druhým spôsobom je výplach čreva za pomoci klystíru. Tento spôsob je pre svoju jednoduchosť, praktickosť a časovú nenáročnosť najviac využívaný. Preto si ho detailnejšie krok po kroku rozoberieme, aby ste mohli aj vy doma využívať tento skvelý nástroj pre zdravie vášho hrubého čreva.

Klystír. 1-2 litrová
nádoba, na ktorú je napojená
dlhšia hadička. Na konci hadičky je rektálna
rúra, ktorá je prispôsobená na ľahké vsunutie do konečníka. Medzičlánkom medzi hadicou a rektálnou rúrou je kohútik, ktorým sa reguluje tok vody do konečníka.

Na rozdiel od prvých dvoch spôsobov, kde dodávate 80-120 litrov vody do tračníka, sa pri klystíre používa len 1-2 litre vody na jeden nálev, pričom počet samotných nálevov je 1 a viac.

V prvom rade by som rád poznamenal, že existuju dva druhy klystíru. Ayurveda ich rozdeľuje na niruha basti a anuvasana basti. Inými slovami očistný klystír a olejový klystír (vyživujúci). Avšak predtým, než začnete používať vyživujúci klystír, je nevyhnutné črevo prvo očistiť (v opačnom prípade nebudete vyživovať svoje telo, ale toxíny a baktérie).

Takže poďme sa pozrieť na presný postup, ako aplikovať niruha basti, teda očistný klystír.

Je to veľmi efektívny a ozdravujúci spôsob na odstránenie stagnujúceho, mukoidného (hlienovitého) materiálu z vášho hrubého čreva. V starovekých ayurvedskych textoch je klystír (basti) popisovaný ako liečebná terapia, ktorá dokáže riešiť polovicu všetkých existujúcich chorôb. Preto by mal byť klystír pre chorého človeka dôležitejším nástroj, než zubná kefka.

Postup aplikácie nálevu pomocou klystíru

Do nádoby nalejte vlažnú, najlepšie destilovanú alebo čistenú vodu (prípadne sa používajú vývari z rôznych bylín, ktoré stanoví odborník). Rektálnu rúru natrite po celej svojej dĺžke rastlinným olejom, aby bola klzká. Odporúčam si natrieť týmto olejom aj anus (okolie ritného otvoru). Na natretie môžte použiť napríklad olivový alebo kokosový olej. Kokosový olej má okrem iného aj silné antibakteriálne účinky, takže je veľmi vhodné ho použiť.

Teraz si kľaknete na deku alebo ručník, tak ako je to zobrazené na obrázku. Zo začiatku zaveďte rektálnu rúru len asi 5-7 cm hlboko a otvorte kohútik. Niektorí naturopati ju odporúčajú zaviesť postupne hlbšie. Ja to však neodporúčam a úplne vám postačí hĺbka zopár centimetrov. V opačnom prípade sa vám môže stať, že otvor na rektálnej rúre, cez ktorý vteká voda do hrubého čreva narazí priamo na miesto, kde sa hrubé črevo zakrivuje. Kvôli tomu môže nastať problém s vtekaním vody do konečníka.

Pokiaľ sa dostavia kŕče alebo pocit plnosti, je najlepšie prítok vody zastaviť, vodu v tele krátko podržať a vyprázdniť sa do záchodu aj v prípade, že sme použili len časť vody z nádoby. Ak máme pocit že nás opustilo všetko, čo bolo k vylúčeniu pripravené, môžeme celú procedúru opakovať a tentokrát s použitím celého obsahu nádoby.

Po tom, ako získame v robení nálevov skúsenosť, zistíme, aký spôsob je pre nás najvhodnejší. Pri procedúre si môžete vyskúšať aj ľahnúť na chrbát. Možno to bude pre vás pohodlnejšie. Uistite sa, že vaša hlava je nižšie ako brucho.

Po pravidelnom opakovaní nálevov budete schopný udržať vodu v hrubom čreve omnoho dlhšie. Vyskúšajte ju v sebe udržať aspoň 10-20 minút. Je to omnoho prínosnejšie, pretože čím dlhšie necháte vodu pôsobiť, tým viac usadenej hmoty rozpustí.

Po ukončení procedúry očistíme nádobu a celé príslušenstvo teplou vodou a mydlom a dôkladne prepláchneme studenou vodou.

A ako na olejový / vyživujúci klystír?

Nakoľko tento článok bol hlavne o očiste čreva, nebudem sa do detailov zaoberať vyživujúcim klystírom. V skratke ide o napustenie hrubého čreva teplým sezamový olejom (alebo oleja zmiešaného s vývarom bylín). Spravidla 100-200ml oleja, ktorý necháte pôsobiť v čreve čo najdlhšie, kľudne cez noc.

Ako často?

Pre ľudí so zlým životným štýlom, pre tých, ktorí konzumujú množstvo spracovaných potravín a nikdy nedbali na svoje zdravie a čistotu hrubého čreva, ale aj pre ľudí, ktorí sa pokladajú za zdravých bude veľmi prínosné opakovať klystír pravidelne:

1. týždeň: každý deň
2. týždeň: každý druhý deň
3. týždeň: každý tretí deň
4. týždeň: raz za týždeň
5. týždeň: podľa potreby, raz za mesiac je postačujúce.

Tiež je dôležité poznamenať, že očistný klystír by sa mal striedať s tým vyživujúcim. Odporúčam vám spraviť prvé 2-3 terapie len očistné a následne striedať očistný klystír s olejovým. Ideálne to konzultujte s odborníkom, ktorý vám vypracuje terapiu namieru.

Takže priatelia, ak ste niekedy vo svojom živote prehlásili, že byť zdravým je finančne náročné, tak tu máte dôkaz, že opak je pravdou. Klystír stojí zopár eur a už len touto jedinou investíciou do vášho zdravia sa môže váš fyzický a psychický stav mnohonásobne zlepšiť.


Leave a Reply

Your email address will not be published.