Určite to poznáte…

Existujú dni, počas ktorých sa cítite plní energie, entuziazmu a vitality a naopak, sú dni, kedy sa cítite ako pred uložením vaších pozostatkov do rakvy.

Skúšali ste sa zamyslieť nad tým, čo robíte inak, keď je vaša energia na vrchole?

Počas svojej praxe nielen na sebe, ale i na klientoch, som dospel k záveru, že najväčšiu rolu tu hrajú 3 piliere našej životosprávy.

Zlepšite o kúsok aspoň jeden z týchto pilierov a garantujem vám, že vaša vitalita a chuť do života sa okamžite znásobia.

Jeme 3x viac, než potrebujeme.

Vraví sa, že 1/3 našej stravy živí naše telo a zvyšné 2/3 živia doktorov. Svätá pravda, no nie?!

Učite poznáte ten pocit ľahkosti, keď ste chvíľu bez jedla. Máte kopec motivácie robiť veci, ste plní entuziazmu a inšpirovaní do čohokoľvek, čo máte na práci. Neskôr, keď poriadne vyhladnete, nastane čas na jedlo…

Keďže neviete úplne kontrolovať svoj hlad a zatemňuje váš úsudok, pridáte si o niečo viac. Veď ste predsa hladní ako vlk. Akonáhle to však všetko zjete, pocítite ťažkosť v žalúdku, letargiu v mysli a začnete byť totálne unavení.

Pritom už počas jedenia sami viete, že niekde v polovici by ste mohli kľudne prestať a cítili by ste sa skvelo. Ľudia dnes jedia nielen veľa, ale aj príliš často. Je potrebné si uvedomiť, že trávenie jedla môže trvať aj viac než 6 hodín. Je veľmi nezdravé jesť ďalšie jedlo ešte predtým, než sa strávi to predchádzajúce.

Prejedanie sa a jedenie pred strávením predchádzajúceho jedla veľmi škodia vašmu tráveniu. A aký to má výsledný efekt? Energetický deficit. Vaše trávenie je ako oheň. Ak nehorí, nezískate žiadnu energiu z paliva, ktoré tam pridáte. No naopak, ak poriadne horí, získate maximum aj z minima.

No a práve prejedanie sa, jedenie jedla v nevhodnú dobu (predtým, než to predchádzajúce bolo strávené) a jedenie nevhodného jedla majú kontraproduktívny efekt na kvalitu vášho trávenia.

Preto mi niekedy stačí zjesť 1000-2000 kalórií. Podľa „špecialistov“ by som mal byť údajne v deficite. Navyše, keď im poviem, že zároveň intenzívne trénujem, niekedy 2x denne, chytajú sa za hlavu. No prax je úplne iná.

Aj napriek ich údajnej teórií dokážem budovať svaly. Aj napriek ich údajnej teórií mám viac energie, než väčšina ľudí, ktorí zjedia 2x, alebo 3x viac.

Preto vás chcem povzbudiť. Nebojte sa menej jesť. Nebudete hladní. Naopak. Vaše trávenie sa zlepší a vy tak získate z menej jedla viac energie.

Trávenie sa maximálne zefektívni!

No a pokiaľ by ste chceli svoje trávenie vyladiť k dokonalosti, odporúčam vám prečítať si môj ebook. Popisujem v ňom č.1 techniku na zlepšenie trávenia. Táto technika ma oslobodila od všetkých komplikovaných stravovacích pravidiel.

Takže, ak chcete nielen slobodu v stravovaní, ale tiež získať telo vašich snov (a je jedno, či chcete schudnúť, alebo budovať svaly… s týmto budete mať oboje) a optimalizovať vašu fyzickú a mentálnu kondíciu, toto je #1 najdôležitejší krok, ktorý bezpodmienečne MUSÍTE dodržiavať (je to prirodzené nastavenie nášho tela).

Kliknite sem a prečítajte si viac o tomto geniálnom princípe stravovania, ktorý potvrdzujú nielen najnovšie výskumy, ale aj naši predkovia!

Podceňujeme spánok.

Neviete si ani len predstaviť, ako veľmi je spánok dôležitý. Aby ste si to boli schopní lepšie predstaviť, tak dôležitosť, ktorú mu pripisujete, vynásobne číslom 100x.

Priznávam sa, dlhú dobu som mal chabý spánok (až kým som v tom prednedávnom nezaviedol disciplínu). Chodil som neskoro spať a na moje pomery som vstával neskoro.

Avšak dávnejšie, ešte predtým, než sa môj spánok zhoršil, som v tom bol veľmi disciplinovaný. Večer som chodil spávať včas a ráno som vstával veľmi skoro. Potom som to začal flákať a prišlo obdobie, počas ktorého som cítil, že niečo môjmu telu veľmi chýba.

Počas obdobia, kedy bol môj spánok chabý, som neustále rozmýšľal nad tým, ako skvelo som sa cítil, keď som v tom bol disciplinovaný. Bolo to obdobie, kedy som sa cítil fyzicky a psychicky tak skvelo, ako nikdy v živote.

Len vďaka tejto jednej veci. Vážne! Nič tak prosté mi nepomohlo skvalitniť život viac, než zdravý spánok. Cítil som sa v živote veľmi štastný a navôkol neexistovalo nič, čo by ma dokázalo rozrušil. Všetko štastie pramenilo z vnútra.

Práve tieto spomienky ma motivovali k tomu, aby som svoj spánok znova, raz a navždy napravil.

Ale prečo má to takú silu? Aká veda sa za tým skrýva?

Nuž, výskumy ukazujú, že všetko v prírode má určitý (cirkadiánny) rytmus. Všetko neustále reaguje určitým spôsobom na ČAS. Všetko v prírode má svoj správny čas. Zasievanie úrody, kvitnutie a rast, dozrievanie a zber, spánok a bdenie, jedenie…

V našom prípade, pokiaľ sa bavíme o cirkadiánnom rytme, tak ten je definovaný striedaním sa dňa a noci.

Môžete byť bez prírody, ale príroda bude stále s vami. Choďte proti nej a totálne rozladíte svoje telo na staré, chrapľavé rádio.

Vaše telo bude mať deficit melatonínu, ktorý kontroluje metabolizmus, imunitný systém a štítnu žľazu, prostredníctvom ktorej riadi 1000 ďalších hormónov v tele. Tiež narušíte vylučovanie množstva rastových hormónov, ktoré majú úžasné regeneračné a omladzujúce účinky.

Bude vám chýbať serotonín a dopamín – najsilnejšie drogy, ktoré vnášajú radosť, entuziazmus a spokojnosť do života.

Skutočnosť je taká, ako ukázali výskumy, že niektoré chemické látky produkované naším organizmom, majú až 10.000x silnejší efekt na úroveň nášho štastia a entuziazmu, než tie najsilnejšie drogy.

A hádajte, čo dáva produkciu hormónov v našom tele najviac do rovnováhy? Bingo!

Okrem správnych stravovacích návykov sa o to stará tiež zdravý spánok. Čo myslíte, oplatí sa zaradiť tento krok do praxe?

Dokonca, teraz som si spomenul, kedysi som čítal jednu štúdiu, v ktorej sa skúmal omladzujúci efekt spánku na organizmus. Bolo dokázané, že organizmus človeka, ktorý chodí skoro spať a skoro vstáva, sa dokáže za 14 dní omladiť o 10 rokov. Neuveriteľné, čo poviete?!

Vyskúšajte na 3-4 dní a sledujte, ako sa vaša tvár a oči rozžiaria.

Nevenujeme čas cvičeniu.

Nemám na to čas. Nemám na to energiu. Veľa pracujem, a potom už nevládzem…

Toto počúvam od svojich klientov veľmi často. Radím im, aby viac cvičili, no oni si stále nájdu nejaké výhovorky.

Takže vy nemáte čas spraviť niečo pre seba? To je divná výhovorka, pretože pravdepodobne chcete, aby ste svoj život prežili v tele, ktoré je funkčné, že? Pravdepodobne sa chcete cítiť lepši, nie?

Čím funkčnejšie bude vaše telo, tým viac naplno dokážete žiť. Prečo sa po cvičení cítime tak skvelo? Je to podobné ako s jedením a spánkom. Cvičenie nielen dáva do rovnováhy produkciu hormónov šťastia, entuziazmu a chuti do života, ale tiež veľmi výrazne zlepšuje naše trávenie.

Chvíľka dobrovoľnej bolesti denne vám bude prinášať uspokojenie, sviežoť a silu po zvyšok dňa. Naopak, bolesť z vašej slabosti a neschopnosti vystúpiť z komfortnej zóny vás bude sprevádzať 24/7.

Koniec koncov, aj keby ste skutočne nemali vôbec čas (NEMOŽNÉ!), tak najnovšie výskumy ukazujú, že so správne zvoleným druhom cvičenia vám stačí 16 minút týždenne, aby ste získali všetky potrebné benefity.

Pre svojich klientov som vytvoril systém cvičenia 5MIN-DENNE, ktorý prináša úžastné výsledky nielen na ich vzhľade funkčnosti organizmu, ale tiež na pocite spokojnosti. Takže nevravte mi, že nemáte čas.

Vždy si viete spraviť čas na veci, ktoré sú pre vás dôležité. Nemám pravdu? Tak spravte aj z cvičenia niečo, čo bude dôležitou súčasťou vášho života.

A čo s energiou. Nemáte energiu cvičiť? Viete, prečo ju nemáte? Tu sa skrýva jeden veľký paradox…

Cvičenie dobíja organizmus energiou! …a energiu na cvičenie nemáte práve preto, lebo necvičíte. Začnite cvičiť a vaše trávenie sa zlepší. Z jedla získate viac energie. Cvičte a detoxikujete telo od toxínov, ktoré nás oberajú o energiu a spôsobujú lenivosť. Poriadne sa zadýchajte a pocíťte tú životnú silu vzduchu, ktorá do vás začne prúdi.

Takže koniec koncov, asi mi dáte zapravdu keď poviem, že jediný dôvod, prečo ešte necvičíte, je vaša lenivosť. Je to tak?

Je jednoduchšie krvácať, než potiť sa. Preto si radšej vyberáte tráviť svoj čas v komfortnej zóne, kde vnútorne krvácate pod váhou vašej slabosti. Buďte k sebe úprimní a priznajte si to konečne. Bude to skvelý štart na ceste k aktívnemu životnému štýlu.

Ktorý z týchto troch bodov vám robí najväčší problém a prečo? Neváhajte a podeľte sa o to v komentároch nižšie…


  4 replies to "3 smteľné chyby v životospráve, kvôli ktorým sa cítime ako starci bez energie"

  • Eva Radoská

   Ten spánok, chodím pozde spávať. Necvicim, ale robím v záhrade, keď vladzem ( kĺby) a chodím so psom na prechádzky. Jem menej, ale musím pravidelne kvôli cukrovke.

   • Mark Kerul

    Rozumiem. A prečo chodíte pozdě spávať? Neviete svoj deň posunúť – chodiť spať skôr a skôr vstávať? Z osobnej skúsenosti viem, že večer po tej 9-10 sú už moje zmysly, telo a myseľ úplne k ničomu a fungujú tak 10x neefektívnejšie, než ráno. Nemyslíte, že je lepšie naplno využívať čas, kedy naše telo funguje naplno? Najlepšie na tom je, že vo vašom živote nemusíte v podstate nič meniť, nepotrebujete na to dokonca ani žiadnu disciplínu, jednoducho si len posunúť svoje plány. Dajte tomu šancu a sama uvidíte.

    No pohyb je určite dôležitý. Ak už nevládzete, záhrada je fajn, ale určite to odporúčam skombinovať aj s prechádzakmi a poriadným, hlbokým dýchaním. Tiež je dobré sa sčasu načas zapotiť. Ak nevládzete intenzívne cvičiť, občasná sauna je fajn. Ale ak nevládzete cvičiť (a bolia vás napríklad kĺby), je to z veľkej miery práve kvôli tomu, že necvičíte. Cvičenie automaticky pomáha lepšie využívať živiny a tak mnohonásobne efektívnejšie vyživovať a posilňovať tkanivá.

    A k tej cukrovke, najbližšie dní vydávam podrobný článok a knihu o systéme stravovania „2X“, vďaka ktorému sa okrem iného dokážete navždy zbaviť aj cukrovky. A verte mi, všetky tie mýty okolo toho, že cukrovkári musia jesť často sú nonsensom, ktorí dokonca vyvrátili aj niektoré utajované moderné výskumy… Ale viac už o pár dní, pamätajte, „2X“… povieme si otvorene, ako sme manipulovaní potravinárskym a farmaceutickým priemyslom a ako nám zatajujú skutočnú pravdu.

  • Jana

   S tym obrazkom o spanku absolutne nesuhlasim. Nie je to tak. Neda sa vsetkych vtrepat do jednej sablony. Na trhu je vynikajuca kniha „Sila spravneho okamihu“ od Dr. M. Breus. Je to „spankovy“ psycholog, vyskumu spaniu sa venuje cely zivot. Rozlisuje 4 chronotypy a kazdy z nich ma nacasovanie uplne odlisne. To znamena, ze jednemu vyhovuje ist spat o 21:00, zatial co inemu az blizko pred pol nocou. A tak to ma byt. Ked sa bude umelo snazit vyposuvat, moze narobit viac skody ako uzitku. A aj tak to nezabere. Chronotyp je genticky dany. Niekto vyhral loteriu, co sa tyka kvality spanku, inemu boli rozdane blbe karty. Bohuzial. Taktiez faza hlbokeho spanku rozhodne nekonci o 2:00 rano. Spime v tzv.spankovych cykloch. Kazdy spankovy cyklus trva cca 90 minut. V jeho poslednej tretine vzdy upadame do hlbokeho spanku. Takze hlboky spanok prichadza v cykloch celu noc a rozhodne nekonci o druhej rano.

   Dalsi vyborny titul je „Preco spime“ od Dr. M.Walker. Profesor psychologie. Vrelo odporucam.

   • Mark Kerul

    Vďaka za názor Jana. Zaujímavé. A s akou sebaistotou to vravíte, to oceňujem. Máte pravdu. Všetko závisí od jednotlivca a jeho tréningu. Je zopár ľudí na svete, čo nemusia spať vôbec. Ja spím 4-5h a prospieva mi to. Čo by sa stalo po pár dňoch človeku, ktorý je zvyknutý spať 8-10 hodín a zrazu by to skresal na polovicu? Asi by mu to neprospelo. Takže chce to inteligenciu a na základe nej sa rozhodnúť, čo je pre mňa skutočne dobré. Nie len na zákalde hlúpeho sentimentu.

    Koniec koncov, skutočnosť je taká, že každý inteligentný človek už po tisíce rokov vie, že to, čo sa deje v našom tele, je odrazom toho, čo sa deje v v prírode. Inými slovami, každá vonkajšia zmena mení aj naše telo. Niekto vás naštve, budete tým otrávená. Vonku je zima, budete zmrznutá. Fúka vám do tváre suchý vietor, pokožka popraská. Je len hŕstka ľudí na tomto svete, ktorí majú natoľko tréning, že sa ich to SKUTOČNE netýka… a obrovské množstvo nesmierne naivných ľudí, ktorý si MYSLIA, že sa ich to netýka. Verím, že nepatríte do skupiny sentimentalistov, ktorí žijú vo vlastnej ilúzií, že všetko vedia, všetko videli, ale pritom ich skúsenosti nesiahajú za hranice ich komfortnej zóny.

    Tie cykly spánku o ktorých rozprávate sa týkajú našej mysle a vĺn, v ktorých sa práve nachádza. Je to skutočne tak, že vlny sa striedajú. Avšak z fyziologického hľadiska je to tak, že zhruba od 11 do 12pm klesá spotreba kyslíka o 8%, čo ma za následok veľmi hlboký spánok. Výskumy ukázali, že fyzický odpočinok je počas tohto obdobia a celkovo pred pol nocou asi 3X intenzívnejší, než ten po polnoci. Nehovoriac o fyziologickom nastavení nášho tela a zvýšenej produkcií hormónov. Omladzujúce hormóny vylučuje epifýza. Tá je prepojená s našimi očami. Ak oči vidia svetlo, hormóny sa neprodukujú. Ich produkcia začína v tme. Čiže ak vystavujete oči svetlu aj po 10 hodine = žiadna produkcia. Navyše opäť sme pri tom, že prirodzene, by sme po západe slnka nemali moc možnosť mať svetlo. Maximálne oheň. Ako oheň, tak aj tma automaticky človeka privádzajú do stavu kľudu, v ktorom veľmi rýchlo dostane chuť spať.

    Myslím, že viac už to nebudem rozpisovať, mohol by som argumentovať do rána. Dôležitejšie ako slová je prax. Skúste to. Osobne vidím na sebe, a aj na ľudí na vôkol, aký to má dopad. Stačí sa pozrieť do tváre človeka a ak v nej uvidíte žiaru mesiaca, hneď budete vedieť, že spí v súlade s prírodou. Omladzujúci efekt tohto režimu sa nedá popísať slovami. Buď vyskúšajte na pár dní, alebo žite vo svojej komfortnej zóne. Je to na vás.

Leave a Reply

Your email address will not be published.