Nakoľko väčšina doktorov vie len to, ako riešiť príznaky choroby, nie jej príčinu, je pre vás nevyhnutné prevziať zdravie do vlastných rúk.

Niet pochyb o tom, že takmer každý fyzický a psychický problém začína v tráviacom trakte. Nielen podľa alternatívnej medicíny (ayurvedy, TČM…), kde je to alfou-omegou celého prístupu k zdraviu, ale tiež podľa najnovších vedeckých výskumov. Tie jasne dokazujú, že tráviaci trakt je hlavným rodiskom chorôb.

Jedlo má takmer okamžitý efekt na naše telo. V skutočnosti je známe, že biochémia tela sa mení už do niekoľkých minút po skonzumovaní jedla. Nehovoriac o tom, že naša myseľ reaguje už po prvom súste, čo sa okamžite prejavuje na odozve tela.

Ak zjete niečo, čo je pre vás škodlivé, veľmi rýchlo sa to prejaví na vašom trávení. Môžete sa cítiť ťažko, nekomfortne, pociťovať pálenie alebo nadúvanie. Ak sa takto deje dlhodobo, toxíny vznikajúce pri procesoch týchto chorobných stavoch sa ukladajú do tela a vzniká nebezpečná toxická skládka.

Preto by máte pravdepodobne záujem o to, ako by ste mohli zlepšiť svoje trávenie prirodzenou cestou, aby ste odstránili jednu z najväčších príčin všetkých chorôb, ale tiež fyzických a psychyckých problémov.

Tu je dvanásť receptov, ktoré okamžite fungujú:

 • Pol čajovej lyžičky nastrúhaného zázvoru so štipkou soli a pár kvapkami limetky užívaný pred jedlom, je skvelým apetizérom, ktorý zapaľuje AGNI, tráviaci oheň. Osviežene tváre, krku, rúk a nôh pred jedlom so studenou vodou tiež stimuluje AGNI.
 • Jedzte v pokojnom prostredí a tichej atmosfére s vyrovnanou mysľou. Vaša spoločnosť by mala byť príjemná. Nepracujte, nepočúvajte hudbu, nečítajte a ani nepozerajte TV počas jedla.
 • Najväčšie jedlo dňa (obed) jedzte do 3/4 kapacity vášho žalúdka. Tento objem sa rovná objemu jedla, ktorý vojde do dvoch párov spojených hrstí. Ideálne, jedna tretina jedla by mala byť v tekutej forme.
 • Vyhýbajte sa jedeniu jedla, alebo snacku medzi jedlami, ak predchádzajúce jedlo ešte nebolo strávené. Jedinou výnimkou je kúsok ovocia. Doprajte tráveniu dostatok času na trávenie, 3-6 hodín, v závislosti od konkrétneho typu a veľkosti porcie zjedeného jedla.
 • Ak chcete počas jedla niečo piť, môžete popíjať trocha horúcej vody. Vyhýbajte sa pitiu množstva tekutín pred, počas a prvé 2 hodiny po jedle.
 • Pitie veľkého množstva vody (3-4 litre denne) vedie k obezite, obličkovým problémom a vitamínovo-minerálovému deficitu. Naopak, príliš málo vody spôsobuje dehydratáciu. V závislosti od človeka a prostredia v ktorom žije sa individuálne potreby vody líši. Avšak v priemere, 1 a 1/2 litra vody denne pokryje denné požiadavky organizmu. Ak sa viac potíte, je sucho, horúco alebo ste viac v strese, môžete príjem vody trocha zvýšiť. Ak je farba vašej moči tmavožltá, pite viac vody a naopak, ak je svetlá, pite menej.
 • Konzumácia zmrzliny, ľadových drinkov a akýchkoľvek studených jedál redukuje odolnosť tela voči chorobám, keďže narúša činnosť AGNI (tráviaceho ohňa) a spôsobuje upchávanie telesných dráh hlienom.
 • Strava by mala byť vyvážená tým, že zaradíte do nej všetkých 6 chutí – sladkú, kyslú, slanú, pálivú, horkú a zvieravú – minimálne do jedného jedla denne.
 • Nikdy nejedzte tesne pred spaním. Ak chcete, aby sa vaše telo v noci omladzovalo a detoxikovalo, jedzte ľahkú večeru minimálne 3 hodiny pred spaním.
 • Ayurveda neodporúča jedenie veľkého množstva surového jedla, ako napríklad surová zelenina, neuvarené ovsené vločky, orechy a podobne. Ovocie je jedinou výnimkou, protože je “uvarené” alebo dozreté na slnku.
 • Nie je dobré jesť v prípade emocionálneho rozrušenia hnevom, starosťami, obavami a pod. Počkajte, kým sa trocha viac ukľudníte, pretože trávenie nefunguje správne, ak je pod stresom.
 • Spánok po jedle spôsobuje otupenosť, lenivosť, letargiu, tiež spôsobuje upchávanie telesných kanálov a priberanie na váhe. Avšak je vhodné odpočívať po jedle 10 minút a potom, ak je to možné, dať si 10–15 minútovú prechádzku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.